Cilt Bakımının Püf Noktaları

1 – Cilt bakımının temelinde temizlik yatar. Cildinizi her gün düzenli olarak temizlemeniz cildinize yapacağınız en iyi bakımdır. Cildinizi isterseniz kozmetik isterseniz de doğal temizleyicilerle olsun mutlaka temizleyin. Cilt temizleme alışkanlığınızı gece yatmadan ve sabah uyandığınız zaman şeklinde oturtursanız cildinizin her geçen gün daha sağlıklı bir ilerleme kaydettiğini göreceksiniz.

2 – Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın! Cilt temizliğinden sonra yapılması ve unutulmaması gereken ikinci adım cildi ihtiyacına göre nemlendirmektir. Cildinizi türüne uygun olacak şekilde yoğun, yağlı veya su bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmek cildinizin kurumasını önlerken mevsimsel değişikliklerden de en az şekilde etkilenmesini sağlar. 

3 – Ölü derilerden kurtulun! Günlük olarak cilt temizliği yapmak ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olur ama tamamen etkili olmaz. Bu yüzden peeling yapmak çok önemlidir. Peeling yaparken hem ölü deriden hem de siyah noktalarınız varsa bunlardan kurtulmakta mümkündür. Cildinizin yapısına göre günlük, haftada üç-iki veya bir peeling yapmak faydalı olacaktır.

4 – Cildinizi tanıyın! Cilt tipinizi tanımak onun için yapılacak bakımın başında gelir. Cilt tipine göre ürün alır veya yapacağınız bakım için gerekli malzemeleri temin ederken cilt tipinize uygun malzeme seçersineniz bu şekilde doğru bir cilt bakımı yapmış olursunuz.

5 – Tonik ile cildinizin nefes almasını sağlayın! Temizlik sonrası cilde tonik uygulamak cildinizin tertemiz olmasını sağlar. Cildiniz tam anlamıyla tonik işleminden sonra temizleneceği için cildiniz ancak tonik sonrası nefes alabilir ve bu işlem her temizlik sonrası yapılmalıdır. 

6 – Doğal yağları kullanın! Her doğal yağ farklı etkiler ile ciltte mucizeler yaratır. Kimi yağ adı itibari ile ciltte aşırı yağlama yapacağı düşünülürken tam aksi cildi kurutur ve matlaştırır kimi ise cildi nemlendirir ve hatta yaşlanma karşıtı etkisi ile dünyaca ünlü pek çok pahalı kremlerden daha etkilidir. Doğadan gelen güzelliğe yönelin.